همه ما ساده ترین شکل و ساختار از هواکش ها را دیده ایم. یک دستگاه کوچک مربعی شکل که دارای تعدادی پره های چرخنده است و در نقطه ای از محیط یا در قسمت مشخصی از دیوار تعبیه می شود. هواکش ها یا همان فن ها نقش مهمی در تهویه فضای داخلی دارند. فضایی که از آن حرف می زنیم می تواند یک اداره، گلخانه، کارخانه، یک پارکینگ طبقاتی و یا سرویس بهداشتی باشد. دستگاه اگزاست فن موضوع مورد نظر می باشد.

برای سفارش و استعلام قیمت انواع دستگاه های خط تولید در گروه صنعتی لاوین نگار دانشگر با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

دستگاه اگزاست فن و کاربردهای آن ها

اگزاست فن نوعی هواکش در ابعاد بزرگ است که دارای قابلیت مکش هوای نامطبوع را دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر پیرامون اگزاست فن و کاربردهای آن به گفتگو بپردازیم.

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن که نام لاتین آن Exhaust Fan است همانطور که از نامش پیداست وظیفه خارج کردن هوای کهنه را از محیطی که در آن واقع شده به عهده دارد. این نوع از هواکش عمدتا برای خارج سازی گازهای سمی و آسیب رسان، بوهای ناخوشایند، هوای گرم، ذرات گرد و غبار و همچنین رطوبت استفاده می شود به همین دلیل به آن اگزاست فن گفته می شود.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید خشک کن لوازم آتش نشانی با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

برخی از هواکش ها علاوه بر مکش هوای نامطبوع می توانند دمیدن هوای تازه را نیز انجام دهند و این موضوع شامل اگزاست فن نیز می شود که در ادامه در مورد آن توضیح خواهیم داد.

دستگاه اگزاست فن انواع مختلفی دارد. انواع اگزاست فن عبارتند از اگزاست فن ملخی، اگزاست فن محوری یا اکسیال و اگزاست فن محور پروانه ای که به آن یوتیلیتی هم گفته می شود. از انواع اگزاست فن در فضاهای سرپوشیده و عمدتا با متراژ بالا استفاده می شود. به طور کلی هر فضایی که امکان گردش هوا در آن به صورت خودکار وجود نداشته باشد بی شک به اگزاست فن احتیاج دارد.

از اگزاست فن در چه مکان هایی استفاده می شود؟

از این هواکش ها برای پاکسازی و تازه سازی هوای کارگاه ها، کارخانجات صنعتی، پارکینگ های طبقاتی، استخرها و رستوران ها استفاده می شود. اگزاست فن با فشرده سازی هوای محیط آن را به فضای بیرون انتقال می دهد و فضای داخلی از عاری از رطوبت، بوهای نامطبوع و آلودگی و ذرات غبار می سازد.

استفاده از اگزاست فن در محیط های مرطوب

یکی از پر کاربردترین مکان هایی که اگزاست فن در آن تعبیه می شود مکان هایی مانند استخر سرپوشیده، سونا، سرویس های بهداشتی و حمام است. به دلیل حجم بالایی از بخار که در این مکان ها تجمع پیدا می کند فرآیند تنفس برای افراد بسیار دشوار خواهد شد.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید دستگاه دستکش کار با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

خط تولید کارواش تونلی
ادامه مطلب

در صورت عدم وجود اگزاست فن بخارات موجود در فضا به قطرات آب بدل می شوند و شروع به چکیدن از در و دیوار و یا صورت و بدن افراد می کنند که چیزی جز کلافگی را به دنبال نخواهد داشت. چاره کار در این گونه مواقع خارج سازی بخار از فضا می باشد.

توجه داشته باشید که دمیدن هوا در اینگونه مواقع هیچ فایده ای ندارد بلکه باید از دستگاهی استفاده نمود که هوای محیط را به سمت بیرون هدایت کند و آن دستگاه همان اگزاست فن مکنده است. از اگزاست فن در محیط های مرطوب استفاده می شود تا هم هوای محیط همیشه تازه باشد و هم از رشد قارچ و کپک و باکتری ها به دلیل شرایط مرطوب جلوگیری شود.

استفاده از اگزاست فن در آشپزخانه رستوران های بزرگ

از کاربردهای مهم اگزاست فن، کاربرد آن در آشپزخانه رستوران های بزرگ است. آشپزخانه های بزرگ عمدتا در زیرزمین رستوران ها قرار دارند و از آنجایی که حجم بالایی از غذا در حال طبخ در این مکان می باشد و شعله های آتش، فرهای گاز و اجاق ها همواره روشن هستند فضایی بسیار گرم و مرطوب در آشپزخانه ایجاد می شود.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید دستگاه خم لوله با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

پیچیدن بوی غذاهای مختلف نیز می تواند در این شرایط دردسر ساز شود به همین دلیل از اگزاست فن استفاده می کنند تا فضای آشپزخانه از رطوبت، گرما و بوی غذا تهویه شود و همواره هوای تازه در آشپزخانه جریان داشته باشد. این نکته می تواند از الزامات بهداشت نیز باشد.

استفاده از اگزاست فن در آزمایشگاه ها

آزمایشگاه ها محیطی ست که دائما آزمایشات مختلف در آن صورت می گیرد؛ آزمایشاتی که می توانند تولید گازهای سمی را به دنبال داشته باشند. استشمام این گازها در بسیاری از مواقع برای سلامت انسان ها مضر است. به همین دلیل از اگزاست فن در آزمایشگاه های صنعتی و غیر صنعتی استفاده می شود تا هوای محیط از گازهای سمی و بخارات شیمیایی پاکسازی شود.

استفاده از اگزاست فن در گاراژها و پارکینگ های طبقاتی

از دیگر کاربردهای اگزاست فن می توان به استفاده از این هواکش ها در گاراژهای بزرگ و پارکینگ های طبقاتی اشاره کرد. اگزاست فن در واقع می تواند مکمل دستگاه های تهویه مطبوع باشد.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید روکش لاتکس دستکش کار با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

نکات مهم برای حفظ ایمنی در کارخانه های صنعتی
ادامه مطلب

از آنجایی که در گاراژهای بزرگ دائما ماشین ها تردد می کنند و آلودگی حاصل از سوخت گازوئیل ایجاد می شود، فضای محیط می تواند به سرعت سنگین و خفقان آور شود بنابراین از اگزاست فن استفاده می شود تا هوا دائما پاکسازی شود.

استفاده از اگزاست فن در کارخانجات

بدون شک در تمام کارخانجات از اگزاست فن استفاده می شود. با ذکر این نکته که در کارخانجاتی چون کارخانه سیمان، کارخانجات نفت و گاز و کارخانجاتی که تولید گازهای شیمیایی و سمی می کنند هوای آلوده خارج شده نباید دوباره وارد محیط شود.

استفاده از اگزاست فن در اتاق سرور

اتاق سرور اتاقی ست که تمام تجهیزات شبکه را در آن قرار می دهند. تجهیزات شبکه به گرد و غبار حساسیت بالایی نشان می دهند و اگر فضای اتاق دارای ذرات غبار باشد مطمئنا دستگاه ها ذرات را جذب خواهند کرد. نشستن غبار بر دستگاه ها منجر به داغ شدن آن ها و کاهش سطح عملکردشان خواهد شد.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید خشک کن و عقیم سازی کود دامی با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

به همین دلیل از اگزاست فن در اتاق سرور استفاده می کنند تا هوای محیط عاری از ذرات غبار شود.

استفاده از اگزاست فن در مرغداری ها و گاوداری ها

در مرغداری ها و گاوداری ها از اگزاست فن استفاده می شود تا بوی نامطبوع فضا خارج شود. در این گوه فضاها به دلیل اینکه هوای بیرون تمیزتر از هوای داخل می باشد هم از اگزاست فن مکنده و هم از اگزاست فن دمنده استفاده می شود.

استفاده از اگزاست فن در گلخانه ها

اگر وارد گلخانه ای شوید که سیستم تهویه آن مشکل دارد به محض ورود به گلخانه متوجه بوی نامطبوع فضا خواهید شد که حاصل از رشد گیاهان می باشد. فضای گلخانه بسیار مرطوب است و فضایی مستعد رشد قارچ، میکروب و کپک می باشد.

برای سفارش و استعلام قیمت دستگاه تونل پاستوریزاسیون با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

مشاهده نیروی انسانی و کمک برای توانبخشی اندام تحتانی با استفاده از محرک الاستیک سری سیم محور
ادامه مطلب

همچنین گازهای متصاعد شده حاصل از رشد گیاهان گازهای نامطبوعی هستند بنابراین باید از اگزاست فن استفاده شود تا هوای محیط دائما پاکسازی شود. در گلخانه ها نیز هم اگزاست فن مکنده و هم اگزاست فن دمنده دارای کاربرد می باشد.

نتیجه گیری

دستگاه اگزاست فن یک هواکش قدرتمند است که در فضاهای بزرگ نصب می شود و قادر است بوهای نامطبوع، ذرات غبار، رطوبت و گازهای سمی را از فضا خارج نماید. از اگزاست فن در مکان های مختلفی همچون کارخانجات صنعتی، اتاق های سرور، آشپزخانه ها، استخرهای سرپوشیده و گلخانه ها و مرغداری ها استفاده می شود.