تصور عمده افراد بر این است که اتوکلاوها دستگاهی مختص آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و دندانپزشکی ها و مطب های پزشکی هستند در حالی که اتوکلاوهای صنعتی در صنایع مختلفی دارای کاربرد می باشند. از بین بردن آفات، باکتری ها، میکروارگانیسم ها و در نتیجه استریل ساختن تجهیزات از مهمترین کاربردهای این دستگاه می باشد. دستگاه اتوکلاو صنعتی موضوع این مقاله می باشد.

برای سفارش و استعلام قیمت انواع دستگاه های خط تولید در گروه صنعتی لاندا  با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

از صنعت تولید مواد غذایی گرفته تا صنایعی چون صنعت ساختمان سازی به وجود دستگاهی چون اتوکلاو صنعتی نیاز دارند. به عنوان مثال در صنعت غذا از این دستگاه برای استریل کردن قوطی کنسرو استفاده می شود و در صنعت ساختمان سازی کاربرد این دستگاه عمل آوری بتن با استفاده از بخار است. در ادامه پیرامون عملکرد دستگاه اتوکلاو صنعتی به گفتگو خواهیم پرداخت.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید پد الکلی با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

دستگاه اتوکلاو صنعتی چیست؟

دستگاه اتوکلاو صنعتی دستگاهی ست که در آن به واسطه بخار پر فشار فرآیند استریل سازی تجهیزات صورت می پذیرد. این دستگاه دارای بخش های مختلفی چون سیستم همرفت، ریل داخلی، خطوط خلا و المنت حرارتی بوده و دارای قابلیت تنظیم می باشد. این دستگاه همچنین دارای کنترل پنل بوده و می توان عملکرد دستگاه را دائما مورد رصد قرار داد.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید کارواش تونلی با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

از طرفی به دلیل بهره مندی اتوکلاو صنعتی از LCD، اپراتور می تواند نظارت دقیقی بر عملکرد دستگاه داشته باشد و میزان خطا را به حداقل برساند.

کاربرد عمده اتوکلاو صنعتی در کارخانجات مواد غذایی می باشد بنابراین می توان دستگاه اتوکلاو صنعتی را یکی از مهمترین عناصر در خطوط تولید مواد غذایی تلقی کرد. چرا که فرآیند میکروب زدایی از تجهیزات و بسته بندی ها جزو مهمترین ارکان در کارخانجات مواد غذایی است. این دستگاه در از بین بردن میکروب ها، قارچ ها و باکتری ها نقش بسیار مهمی دارد.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید پد لاک پاک کن با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

جت پرینتر صنعتی چیست؟
ادامه مطلب

ویژگی های اتوکلاو صنعتی چیست؟

از ویژگی های اتوکلاو صنعتی ظرفیت بالای این دستگاه می باشد. هر چند که دستگاه های اتوکلاو صنعتی دارای ظرفیت های متنوعی هستند با این حال عمده آن ها در ظرفیت های بالا تولید می شوند. این دستگاه دارای کمپرسور هوا می باشد چرا که اساس کار آن بر مبنای اعمال بخار پر فشار می باشد.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید مربا با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

اتوکلاو صنعتی دارای عایق بندی بسیار دقیقی می باشد بنابراین ایزوله کردن آن لزومی ندارد. بدنه این دستگاه از جنس آلومینیوم و استیل ضد زنگ بوده و بنا به ظرفیتی که دستگاه دارا می باشد می توان ضخامت های مختلفی را برای بدنه اتوکلاو صنعتی متصور شد. با این حال این دستگاه عموما دارای بدنه دو جداره هستند تا در اثر اصابت تجهیزات صنعتی با آن دچار فرو رفتگی و آسیب نشوند.

لزوم حذف هوا در عملکرد اتوکلاو صنعتی

برای استریل کردن تجهیزات توسط هوای گرم زمان زیادی لازم است و این در حالی ست که فرآیند استریلیزاسیون توسط بخار داغ به زمان کمتری نیاز دارد. بنابراین زمانی که درب اتوکلاو صنعتی باز می شود باید از وارد شدن هوای بیرونی به دستگاه جلوگیری شود.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید رب گوجه فرنگی با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

بنابراین دستگاه اتوکلاو صنعتی باید به نحوی طراحی شوند که با حذف هوا، زمان فرآیند استریلیزاسیون کاهش پیدا کند. حذف هوا در اتوکلاو صنعتی از طریق شیوه هایی چون پمپ وکیوم، پالس بخار و حذف هوا از پایین صورت می پذیرد.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید دستمال مرطوب با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

از آنجایی که بخار داغ دارای چگالی پایین تری از آب می باشد به دلیل جریان همرفتی در بخش فوقانی محفظه اتوکلاو صنعتی تجمع پیدا می کند و با فشار بخار داغ، هوا از محفظه پایینی خارج می شود.

عملکرد اتوکلاو صنعتی در صنایع غذایی کنسروی

از اتوکلاو صنعتی در صنایع غذایی برای کاهش بار میکروبی در فرآیند پخت نهایی استفاده می شود. این دستگاه در خطوط تولید مواد غذایی در واحد استریلیزاسیون و پخت اولیه مستقر می شود. عملکرد اتوکلاو صنعتی در این خطوط بدین صورت است که قوطی های حاوی مواد غذایی را تحت بخار داغ پر فشار قرار می دهد و محتویات درون قوطی ها تا دمای 121 درجه سانتیگراد در مدت زمانی اندک داغ می شوند.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید شوریجات و ترشیجات با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

کاربردهای دستگاه بسته‌ بندی توزین دار
ادامه مطلب

بنابراین تمام میکروارگانیسم های بیماری زا و غیر بیماری زا از بین خواهند رفت. از جمله مواد غذایی که می توان برای استریل نمودن آن ها از اتوکلاو صنعتی استفاده کرد می توان به تن ماهی، کمپوت، خیارشور، ترشی، گوجه فرنگی، آبمیوه و کنسرو نخودفرنگی و لوبیا سبز اشاره کرد.

عملکرد اتوکلاو در عمل آوری بتن برای صنعت ساختمان سازی

از اتوکلاو صنعتی در صنعت ساختمان سازی استفاده فراوانی می شود. از این دستگاه برای ساخت قطعات بتنی، قطعات سرامیکی، بلوک های سیمانی و قطعات کامپوزیتی استفاده می شود. با استفاده از اتوکلاو صنعتی در صنعت ساختمان سازی اقدام به عمل آوری بتن می نمایند. در واقع هدف از انجام این اقدام بالا بردن میزان مقاومت و درجه سختی بتن می باشد.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید کاندوم با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

ساز و کار اتوکلاو صنعتی بر مبنای تولید بخار پر فشار است و از طرفی عمل آوردن بتن با استفاده از بخار منجر به کاهش حباب های درون بتن و بالا رفتن مقاومت آن خواهد شد. در اتوکلاو صنعتی بخار داغ با فشار بالا به بافت بتن نفوذ می کند و از آنجایی که فشار بخار بیش از فشار جو می باشد موجب خواهد شد تا فرآیند مستحکم سازی بتن ها بسیار سریع انجام شود.

تولید کامپوزیت با استفاده از اتوکلاو صنعتی

اتوکلاو صنعتی در تولید محصولات کامپوزیتی نیز نقش بسیار مهمی ایفا می کند. کامپوزیت ها نه تنها در صنعت ساختمان بلکه در صنایع هوا فضا، خودرو سازی، صنعت حمل و نقل و سد سازی و پل سازی دارای کاربرد زیادی هستند.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید کش زن ماسک سه لایه با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

خط تولید انواع مربا
ادامه مطلب

با استفاده از اتوکلاو صنعتی فرآیند امتزاج و چسبندگی عناصر در مقیاس مایکروسکوپیک صورت می پذیرد. اعمال بخار پر فشار منجر به کاهش حباب های درون کامپوزیت شده و در نتیجه کیفیت محصولات بالا خواهد رفت.

عملکرد اتوکلاو صنعتی در صنایع دیگر

اتوکلاو صنعتی در صنایع دیگر همچون تولید و فرآوری شیشه، آجر و چوب نیز استفاده می شود. این دستگاه ها در بیمارستان های بزرگ برای امحاء زباله های بیمارستانی و از بین بردن عفونت ها و آلودگی ها نیز کاربرد دارند. عمده کاربرد اتوکلاو صنعتی در کارخانجات و صنایع مختلفی می باشد. به عنوان مثال از اتوکلاو صنعتی برای از بین بردن حشرات موذی درون آجر استفاده می شود.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید بندزن ماسک سه لایه با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

نتیجه گیری

اتوکلاو صنعتی وظیفه استریل نمودن تجهیزات را به عهده دارد. فرآیند استریلیزاسیون توسط بخار پر فشار صورت می پذیرد به همین دلیل مدت زمان آن در قیاس با شیوه های استریلیزاسیون عادی بسیار کمتر است. بخار داغ از بخش تحتانی دستگاه توسط لوله های مخصوص وارد می شود و درون محفظه جریان پیدا می کند.

برای سفارش و استعلام قیمت خط تولید دستکش یکبار مصرف لاتکس معاینه با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

بعد از اینکه فرآیند استریلیزاسیون صورت گرفت بخار موجود از لوله های خروجی که در قسمت پایینی دستگاه واقع شده اند خارج می شود. لازم به ذکر است که می توان فشار اعمال شده در اتوکلاو صنعتی را تنظیم نمود.